top of page

הטבות פיננסיות שחשוב להכיר, רגע לפני שהשנה מסתיימת

הטבות סוף שנה הן הזדמנות נהדרת לשמור עוד קצת כסף בכיס, במקום להעביר אותו כמס כזה או אחר לרשויות. בעלי עסקים, עצמאיים ושכירים – קבלו חמש הטבות סוף שנה שכדאי מאוד שתכירו.

מאת: מערכת רכסים | 24.12.2020

תמונה: Unsplash


רוב הסיכויים שגם אתם, כמו רבים, הייתם שמחים להשאיר את השנה החולפת מאחור, ועוד רגע, עם קצת סבלנות, זה באמת יקרה, אבל סוף השנה הוא גם הזדמנות מעולה לעצור רגע ולהקדיש זמן לניצול הטבות מס, החזרים, פטורים ולבחון אפיקי השקעה רלוונטיים. קבלו חמישה דברים שכדאי לכם (או לרואה החשבון שלכם) לבדוק עבורכם:תקרות הפקדה והטבות מס להפרשות פנסיה

המדינה מחייבת כל אזרח במדינה להפריש כסף לפנסיה ובמקביל מציעה הטבות מס למפרישים, בהתאם לגובה ההפרשה. מה זה אומר בעברית פשוטה? מדובר בהטבה שמפחיתה את גובה המס שאותו אדם יצטרך לשלם באותה שנה. משתלם לא?


מה גובה ההטבות ועבור אלו תקרות הפקדה? על פי מגזין סופרמרקר ישנה הגבלה על הסכומים החודשיים שהמדינה מרשה להפקיד בקרן פנסיה: תקרת ההפקדה נקבעה ל- 20.5% מפעמיים תקרת השכר הממוצע במשק. השכר הממוצע נקבע על ידי ביטוח לאומי ב-1.1.20 ועומד ב- 2020 על 10,551 ₪.


כלומר עד 20.5% מ – 21,102 ש"ח לחודש, המעמידים את תקרת ההפקדה על 4,326 ש"ח לחודש. כלומר, חשוב שסכום כל ההפרשות: הפרשות המעסיק + ההפרשות לפיצויים + הפרשות העובד לא יעלו על 4,326 ש"ח לחודש. הפרשות מעבר לתקרת הפקדה חודשית זו יועברו אוטומטית לקרן פנסיה משלימה המנוהלת על ידי מי שמנהל את הפנסיה שלכם, וגם לא יינתנו עליהם הטבות מס.


ומה אם תעברו את תקרת ההפרשה ולא תקבלו החזר על מלוא סכום ההפקדות? במקרה כזה עדיף למצוא חיסכון אחר לסכומים הנוספים שאתם מעוניינים לחסוך לזמן הפרישה: פנסיה / קופות גמל / קרנות השתלמות.

(מתוך אתר סופרמרקר)


החזרי מס לשכירים

סוף שנה מתאים לא רק לעצמאים, אלא גם עבור החזרי מס לשכירים. השנה במיוחד, בעיקר בשל החל"תים ומגמות הצמצום בשכר, ישנה חשיבות גדולה לבדיקת האפשרות לקבל כסף רטרואקטיבית בחזרה עבור המס ששולם במשך השנה כולה.


מי הם המועמדים העיקריים לקבל החזרי מס השנה? הנה הם לפניכם (על פי מגזין גלובס הילה ויסברג 12.12.20):

1. אם יצאתם השנה לחל"ת / פוטרתם / יצאתם לחופשת לידה: אם חוויתם השנה קטיעה בתעסוקה בשל כל סיבה שהיא - הרלוונטית מכולן בשנת קורונה היא חופשה ללא תשלום (חל"ת), פיטורין או יציאה לחופשת לידה - ובשל כך לא עבדתם תקופה מסוימת, כדאי לבדוק אם מגיעים לכם החזר מס.

2. אם התחלתם עבודה חדשה חוק פנסיה חובה קובע שמעסיקים חייבים להפריש לחיסכון הפנסיוני של עובדים חדשים בעלי חיסכון פנסיוני קודם, בתוך שלושה חודשים מתחילת מועד תחילת העבודה (התשלום הוא רטרואקטיבי לכל שלושת החודשים האלה).

שימו לב: אם התחלתם לעבוד בסמיכות לסוף השנה - למשל, ממש עכשיו בדצמבר - הרי שהמעסיק לא יכול לחכות שלושה חודשים, ועליו להפקיד לחיסכון החל מינואר 2021. עליכם להיות עם היד על הדופק בעניין הזה.

3. אם הפרשתם פנסיה באופן עצמאי בדומה לעצמאים, גם שכירים המפרישים לפנסיה באופן עצמאי (במקרה נאמר שהמעסיק לא מפריש בכלל או לא מספיק) יכולים ליהנות מהטבות מס, בהתאם לתקרות ההפקדה ושיעורי ההחזר הנקובים, בהתאם לגובה המשכורת.


החזרי מס דרך קופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה היא מכשיר חיסכון גמיש ואטרקטיבי, מחד כי הוא מתאים במיוחד למי שמעוניין בתכנון פיננסי לקראת פרישה מעבודה ואידך - הכספים נזילים בכל עת וניתן למשוך אותם ללא קנס או מס (מלבד מס רווחי הון על הרווחים שהצטברו לסכום המקורי).


אז אמנם יש על קופת הגמל להשקעה מס של 25% על רווחי הון, אבל היא גם מוכרת במס ולכן, אם אתם לא מפרישים מדי חודש לקופת גמל להשקעה, אתם יכולים להפריש עכשיו, בסוף שנה, סכום חד פעמי שיהיה מוכר במס. כך במקום לשלם למס הכנסה, אתם יכולים לשמור את הכסף אצלכם. כל סכום, עד תקרה מסוימת, תהיה מוכרת במס ותרד משורת הרווח השנתי שלכם. כמובן, לא נשכח את המטרה העיקרית של קופת הגמל - הפקדה בקופת גמל להשקעה מגדילה את החסכון שלכם לטווח ארוך.


שימו לב: לא ניתן להפקיד יותר מ-71,337 ש"ח בכל שנה קלנדרית. מי שיבחר למשוך את הכספים בצורת קצבה חודשית לאחר גיל 60 (במקום משיכת כל הסכום בבת אחת) ייהנה מפטור ממס רווחי הון על הרווחים שהצטברו בקופה וגם הקצבה תהיה פטורה ממס הכנסה.


פטור ממס על רווחי הון

ההטבה הזו שמורה למשקיעים הוותיקים בינינו. מה הוא אותו מס על רווחי הון? כפי שהשם רומז – זהו מס המוטל על רווח הון, כלומר, על הסכום שאנחנו מרוויחים ממכירה של נכס כלשהו, במקרה הזה מכירה של ניירות ערך. על פי מגזין דה מרקר (ג'ניה וולינסקי) בין הטבות המס שמציעה המדינה מסתתרת אחת לא כל כך מוכרת – שמיועדת למי שנולדו לפני שנת 1948, כלומר בני ובנות 72 ומעלה, ויכולה לעזור להם לחסוך אלפי שקלים בשנה. תקנות מס ההכנסה מאפשרות פטור ממס רווחי הון על רווחי ריבית לאוכלוסייה זו - פטור שמתחדש מדי שנה, ורלוונטי במיוחד למשקיעים בפוליסות חיסכון.


כדי ליהנות מהפטור צריך להגיש בקשה להחזר מס. יתרה מכך – זהו פטור שניתן לנצל כל שנה מחדש, גם אם מעדיפים להמשיך ולחסוך באמצעות הפוליסה ולא לפדות אותה באמצעות מכירה רעיונית של הפוליסה (חברת הביטוח מוכרת את הפוליסה וקונה אותה מיד בחזרה). מדובר בצעד טכני שמאפשר לנצל את הפטור על הרווחים שהצטברו, כדי לא לעבור את תקרת הפטור ולהידרש לשלם מס.


כמובן שכדאי לבצע את המכירה הרעיונית רק בשנה בה נצבר רווח בפוליסה, ולא בשנה שהיה בה הפסד. המכירה הרעיונית לא מוגבלת לסוף השנה וניתן לבצע אותה כשנצבר רווח גם במהלך השנה, ואף לחזור ולבצע מכירה רעיונית שוב, אם נצבר רווח נוסף. כל מה שצריך לעשות כדי לבצע מכירה רעיונית הוא לבקש מחברת הביטוח או סוכן הביטוח לבצע אותה.


מה שחשוב לזכור הוא שהפנייה לחברת הביטוח לא מספיקה – וכדי ליהנות מהפטור צריך יהיה גם להגיש בגין אותה שנה בקשה להחזר מס לרשות המיסים. כדי לנצל את הטבת המס בגין 2020 – צריך למהר ולבצע את המכירה הרעיונית עד סוף השנה.ניצול ביטול המגבלה על ריבית הפריים

בנק ישראל קבע כי החל מינואר 21 תבוטל המגבלה לפיה ניתן לקחת רק שליש מהמשכנתא בריבית פריים. כלומר, אם עד עכשיו היה ניתן לקחת שליש מסכום המשכנתא במסלול צמוד פריים, כעת ניתן לקחת סכום כפול – עד 2/3 מהמשכנתא. עבור מי זה טוב ואיך אפשר למנף את העניין הזה לטובתנו לפי סוף שנה?


על פי מגזין גלובס (אתי אפללו 19.12.20) תחום המשכנתאות הוא התחום התחרותי ביותר בבנקים ובשל כך כל הסרה של מגבלה של בנק ישראל, כולל מגבלת 1/3 פריים, בהגדרה תשחק לטובתנו ומאפשרת לנו גמישות גבוהה יותר והתאמה נכונה של המשכנתא לצרכינו, דבר שבסוף יתבטא גם בכסף.


השינוי של ההוראה צפוי להביא לחיסכון של מאות שקלים בהחזר החודשי, ושל עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים ללווים לאורך חיי המשכנתא. כל מה שאנחנו צריכים לעשות כדי לקבל את הכסף זה לגשת לבנק ולמחזר את המשכנתא.


למה עכשיו? המומחים צופים שבעקבות השינויים במגבלת ריבית הפריים, יעלו גם מחירי הנדל"ן בישראל, בעיקר בשל ציבור נוטלי המשכנתאות, שיגדל בעקבות ההטבה. לכן, מי שרוצה ליהנות מביטול המגבלה של ריבית הפריים, עוד לפני עליית מחירי הנדל"ן, מוטב שיפעל בקרוב.


בשורה התחתונה: בין אם אתם עצמאים, שכירים, או בין עבודות, כדאי לבדוק מול רואה החשבון ו/או סוכן הביטוח שלכם אם מגיע לכם כסף בחזרה מהרשויות, רגע לפני שהשנה מסתיימת.האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ פיננסי מכל סוג שהוא ומומלץ להתייעץ עם יועץ פנסיוני ו/או פיננסי מוסמך עם רישיון. 

יש לכם שאלות נוספות?

אנחנו כאן לכל דבר ועניין.


מוזמנים לפנות אלינו במייל לכתובת: info@rechasim.co.il

להתקשר אלינו למספר: 02-5455445

או ללחוץ על התמונה ונחזור אליכם בהקדם עם הצעה אטרקטיבית עבור תיק הביטוח והפנסיה שלכם -

Comments


כתבות

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Google+
bottom of page